Chcesz, aby Twoje dziecko rozpoczęło naukę drugiego języka, ale nie jesteś pewien, który wybrać? Poznaj zalety języków romańskich i wybierz jeden z nich!

  |  0 komentarzy |  

Języki romańskie stanowią podrodzinę języków indoeuropejskich. Są one ojczystymi językami dla około 750 mln osób, głównie w Europie i Ameryce Łacińskiej. Języki te rozwinęły się w okresie preromańskim (476 r. – 800 r. n. e) i wywodzą się z łaciny ludowej, używanej na terenach Imperium Rzymskiego. Najpopularniejsze w tej grupie są języki: francuski, hiszpański i włoski.

Każdy z tych trzech języków stanowi podstawę europejskiego humanizmu – to one stoją za rozwojem literatury, nauki i historii. W dodatku, jak wszystkie języki z jednej grupy , są do siebie dosyć podobne. Dlatego znajomość jednego z nich znacznie ułatwia dalszą naukę kolejnych.

Język francuski

Jest językiem urzędowym w 44 krajach. Organizacja zrzeszająca obywateli państw francuskojęzycznych została założona w 1984 roku i jest nazywana wspólnotą krajów frankofońskich. Oczywiście nie licząc tych państw, wiele osób na całym świecie uczy się francuskiego z racji jego piękna.Ogromna popularność tego języka wynika z dwóch źródeł – historycznego oraz społeczno-kulturowego. Francja przez wieki kolonizowała obszary różnych kontynentów, nie tylko Afryki, ale też np. Kanadę, gdzie do tej pory w Quebecu jest to język urzędowy. Dlatego rozpiętość geograficzna, gdzie używa się tego języka jest ogromna. Ważna też to, że w okresie Oświecenia, to właśnie Francja stała się ojczyzną myślicieli, filozofów i naukowców. Europejczykom bardzo spodobał się ich świeży sposób myślenia i zaczęli masowo używać języka francuskiego na dworach i salonach, uważając go za wyznacznik wysokiej kultury osobistej, inteligencji i uroku. Do tej pory bardzo cenimy sobie pisarzy tego kraju i wielu współczesnych twórców wzoruje się na dawnych mistrzach.

Język hiszpański

Język hiszpański jest drugim najpowszechniej używanym językiem na Ziemi. W 2006 roku oceniano, że posługuje się nim jako językiem ojczystym około 650 milionów ludzi na siedmiu kontynentach, szczególnie w Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Europie i zachodniej Afryce. Dalsze 100 milionów używa go jako drugiego języka, natomiast liczba ludzi w ogóle na świecie mówiących tym językiem przekracza półtora miliarda. Wykształciło się jednak kilka dialektów i do kategorii owych „pozostałych języków hiszpańskich” zalicza się, występujące w niektórych regionach Hiszpanii, lokalne języki:

  • Baskijski w Kraju Basków i Nawarze
  • Kataloński w Katalonii, Walencji i na Balearach
  • Aranes w Katalonii
  • Galicyjski w Galicji.

Najważniejszym, z punktu widzenia kształtowania się kultury, hiszpańskim twórcą był Miguel de Cervantes - renesansowy pisarz hiszpański, najlepiej znany jako autor powieści El ingenioso hidalgo Don Quijote de la Mancha (Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy).

Język włoski

Szacuje się, że posługuje się nim ok. 80-120 mln osób. Od razu więc widać, że język włoski nie jest tak ekspansywny, jak francuski i hiszpański, jednak to jemu właśnie zawdzięczamy najwięcej w dziedzinie sztuki i literatury. To Włosi jako pierwsi pisali w języku narodowym, gdy w ówczesnej literaturze obowiązywała łacina. Współczesny włoski oparty na standardzie toskańskim, wypracowany został na przełomie XIII i XIV wieku przez Dantego Alighieri i wielu współczesnych mu twórców, takich jak Francesco Petrarca i Giovanni Boccaccio. Tak więc to właśnie poezja Petrarki, nowelistyka Boccaccia czy poemat ,,Boska Komedia” Dantego – to wszystko stało się początkiem nowej ery – triumfu humanizmu. Należy również pamiętać o tym, że tak, jak wiele terminów związanych z teatrem ma pochodzenie greckie, tak praktycznie cała terminologia z dziedziny opery jest pochodzenia włoskiego. To tam właśnie narodziła się opera i już w XVI wieku zyskała przychylność społeczeństwa.

Wybór jednego z tych języków nie jest prosty, od razu chciałoby się znać je wszystkie. Na szczęście bardzo łatwo jest się nauczyć kolejnego języka romańskiego, gdy już zna się jeden z nich. Dlatego swój wybór potraktuj jako początek swojej językowej przygody, nie jako ostateczną decyzję.

Almatur z tej okazji przygotował wiele ofert kursów językowych na całym świecie, dzięki którym z łatwością przyswoisz wybrany język obcy, przebywając w najpiękniejszych miastach w Polsce, Europie czy nawet za oceanem.

Wróć

Dodaj komentarz

do góry ▲